Engelsiz Sosyal Hizmet Merkezi


Kadıköy Belediyesi Engelsiz Sosyal Hizmet Merkezi, engelli bireyler öncelikli olmak üzere, tüm bireylere (çocuk, genç, kadın, erkek, engelli, yaşlı, mülteci, göçmen ve LGBTİ bireyler) eğitim, psikolojik danışmanlık, özel eğitim  ve  iş - istihdam gibi konularda hizmetlerin verildiği; sosyal ve ekonomik destek modellerinin uygulandığı; kent hayatına aktif katılımı destekleyici etkinliklerin düzenlendiği; bilgilendirici ve farkındalık sağlayan faaliyetlerin yürütüldüğü merkezdir.

ADRES          :           Koşuyolu Mah.Mahmut Yesari Cad. No:84 Kadıköy

TELEFON    :           0216 337 21 21

WEB              :           [email protected]

 

  • EĞİTİM VE ATÖLYE ÇALIŞMALARI

Engelli birey ve aileleri için, bireysel donanımlarını arttırmalarına, sosyalleşmelerine, farklı iş ve uğraşılar edinmelerine yönelik çeşitli eğitim, hobi ve atölye çalışmaları yürütülmektedir. Ayrıca; oluşturulan oyun grupları ile de, 0 - 6 yaş arası, gelişimsel yetersizlik şüphesi ya da tanısı olan çocuklara, destek olmak amaçlanmaktadır.

  • ENGELSİZ TAKSİ - 444 00 81

Tekerlekli sandalye kullanıcılarına uygun olarak dizayn edilmiş özel donanımlı araçlarımızla, Kadıköy ilçesinde ikamet eden engelli bireylere, refakatçi eşliğinde, randevu sistemi ile ücretsiz olarak hizmet verilmektedir.

  • ENGELSİZ İŞ VE İSTİHDAM BİRİMİ

Engelli bireylerin istihdama katılımı eşit yurttaşlık hakkının en temel göstergelerinden biridir anlayışıyla Engelsiz İş ve İstihdam Birimi'nde bireylerin doğru, verimli ve uzun vadeli istihdamları için danışmanlık ve yönlendirme hizmetleri verilmektedir. Engelli personel çalıştıran ve/veya çalıştırmak isteyen kuruluşlara yönelik farkındalık çalışmaları ile bilgilendirici, yönlendirici danışmanlık hizmetleri sunulmaktadır. Ayrıca, yeni bir istihdam modeli olarak birimimizde uygulanmaya başlanan Destekli İstihdam ve İş Koçluğu Modeli ile de engellilerin istihdamlarının arttırılması ve modelin yaygınlaştırılması amaçlanmaktadır.

  • SESLİ KÜTÜPHANE

Engelli bireylerin kullanımına uygun sesli ve metin kitapların üretildiği, internet sitesi üzerinden kullanıma sunulduğu, Braille / kabartma baskı alınabilen, kitapların mekanik ses formatına dönüştürülebildiği, mürekkep baskılı metinlerin büyütülebildiği birimdir.

 

Sayfayı Paylaş
Kapat

Mesut Kösedağı

Kadıköy Belediye Başkanı