Kadıköy'de İlklerimiz


Günümüzde bir çok belediyenin sosyal yardım, eğitim ve meslek edindirme kursları vermek için açtığı Aile Danışma Merkezlerinin ilk kez 8 Kasım 1994 yılında Kadıköy Belediyesi tarafından kurulduğunu biliyor musunuz ?

İnternet üzerinden kredi kartı ile vergi ödeme uygulamasının ilk kez Kadıköy Belediyesi tarafından uygulandığını biliyor musunuz?

İnşaat Kalfalarının, Mimarlar Odası, İnşaat Mühendisleri Odası ve Hazır Beton Birliği tarafından özel bir eğitimden geçirildiğini ve bu eğitime katılmayanların Kadıköy deki inşaatlarda çalışamadığını, bu uygulamanın da ilk ve tek örnek olarak Kadıköy de bulunduğunu biliyor musunuz ?

Sokak tabela uygulamasının ilk kez Kadıköy Belediyesi tarafından uygulandığını biliyor musunuz?

Engelli vatandaşlarımızın, tekerlekli sandalyeleriyle evlerinden alınıp istedikleri yere ücretsiz götürülmelerini sağlayan ALO ENGELLİ TAKSİ uygulamasının ilk olarak Kadıköy Belediyesi tarafından uygulandığını, uygulamanın devam ettiğini biliyor musunuz ?

Belediye Gönüllüleri ve Gönüllü Evi uygulamasının 1994 yılında ilk kez Kadıköy Belediyesi’nde başladığını, 10 yıl sonra İçişleri Bakanlığı`nın  çıkarmış olduğu yönetmelikle yasallaştırarak, gönüllülerle çalışmayı önerdiğini biliyor musunuz ?

Türkiye de opera binası olan tek belediyenin Kadıköy Belediyesi olduğunu, Kadıköy Belediyesi’nin hizmete soktuğu Süreyya Operası’nın Anadolu Yakası’nın ilk, Türkiye’nin 6 ncı Opera’sı olduğunu biliyor musunuz ?

Türkiye de nikah kıyıldığı sırada web sayfası üzerinden canlı nikah yayını yapan ilk belediyenin Kadıköy Belediyesi olduğunu ve bu uygulamanın halen sürdüğünü biliyor musunuz ?

Yer altı Çöp Konteynerleri uygulamasıyla çöp konteynerlerinin yeraltına alınıp, sızıntı sularının su kaynaklarımızı kirletmeden çöplerin toplanması işlemini ilk olarak Kadıköy Belediyesi’nin başlattığını biliyor musunuz ?

Türkiye de Çocuk Sanat Merkezi açarak, ücretsiz müzik kursları veren ilk ve tek belediyenin Kadıköy Belediyesi olduğunu, bu merkezde halen 350 çocuğun keman, piyano, gitar ve bağlama dersleri aldığını biliyor musunuz ?

Türkiye’nin ilk Butik Sanat Kütüphanesi’nin Kadıköy Belediyesi tarafından Caddebostan Kültür Merkezi’nde açıldığını biliyor musunuz ?

29 Ekim Cumhuriyet Bayramlarında resmi törenler dışında Fener Alayı ve halkın katıldığı Cumhuriyet Yürüyüşlerinin ilk kez 1994 yılında Kadıköy de başladığını ve diğer ilçelere de yayıldığını biliyor musunuz ?

Sokak bazında tek yönlü trafik uygulamasını ilk başlatanın Kadıköy Belediyesi olduğunu biliyor muydunuz ?

Bugün parklarımızın tamamında bulunan spor aletlerini, uygulamayı Çin`den alarak, ilk Kadıköy Belediyesinin uyguladığını biliyor muydunuz?

Kamu ya da özel kurum desteği almaksızın ilköğretim çağındaki tüm çocuklara Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği`nde ücretsiz tedavi uygulayan belediyenin Kadıköy Belediyesi olduğunu biliyor muydunuz?

Evcil hayvanlara konulan mikroçiplerle kaybolan hayvanların kolayca bulunabildiğini, aşı ve kontrollerinin daha sağlıklı olarak yapılabildiğini ve bu uygulamaya geçen ilk belediyenin Kadıköy Belediyesi olduğunu biliyor muydunuz?

Yaya alanlarımızı temizliğinde kadın çalışma arkadaşlarımızın kullandığı, Golf aracı uygulamasının ilk Kadıköy Belediyesinde başladığını biliyor muydunuz?

Sayfayı Paylaş
Kapat

Mesut Kösedağı

Kadıköy Belediye Başkanı