Bilgi İşlem Müdürlüğü

 

 

Dijital Kadıköy Mobil Uygulaması

Dijital Kadıköy, Kadıköy’de yaşayan ve Kadıköy’ü ziyaret eden vatandaşlarımızın belediye hizmetlerine doğrudan tek bir uygulama üzerinden ulaşmasını sağlayacak yeni nesil belediyecilik uygulamasıdır. Uygulama kullanıcılara, fikirlerini paylaşmasını, karar mekanizmasında yer almasını ve gerçekleştirilecek anketlere katılmasının yanında içerisinde yer alan Kadıköy Kart ile sunulacak hizmet ve fırsatlardan yararlanmasını, yeni belediye hizmetlerinden hızlıca ve kolaylıkla haberdar olmasını sağlayacaktır.

Dijital Kadıköy Nedir?

Dijital Kadıköy, tüm Kadıköy halkının hayatlarını kolaylaştıracak, e-belediyecilik hizmetlerinden, belediyemiz tarafından özel olarak halkımıza sunulan katma değerli servislerden ve belediyemiz tarafından hali hazırda yahut gelecekte halkımızın faydasına olacağı belirlenen üçüncü parti hizmetlerinden tek kanaldan güvenle, hızla ve kolaylıkla faydalanmasını sağlayacak, buna ek olarak alınacak önemli Belediye kararlarında halkımızın bilgi edinmesini ve fikir beyan edebilmesini mümkün kılarak yönetime katılmasına imkan verecek bir Dijital Belediyecilik Uygulamasıdır.

Sosyal belediyecilik anlayışımız çerçevesinde, vatandaşımızın yönetime katılması, önemli konularla ilgili kesin şeffaflık ilkesine uygun olarak bilgi sahibi olmasının sağlanması, alınacak kritik kararlarla ilgili fikrini beyan edebilmesi hatta oy kullanarak karar mekanizmasına direkt müdahale edebilmesi, tüm belediyecilik hizmetlerinden adil ve eşit bir şekilde faydalanabilmesi ve bu hizmetlere kolayca ulaşabilmesi esastır. Dijital Kadıköy bu esaslara uygun olarak tasarlanmıştır.

Bununla birlikte, çevre kirliliği, geri dönüşüm, sağlıklı yaşam, doğal afetlerde yapılması gerekenler vb. konularda vatandaşımızı ortak bilince ulaştırmak, sorumluluk sahibi ve duyarlı olmasını teşvik etmek için eğitici ve yönlendirici olma misyonumuzu yerine getirme yolunda kolay anlaşılır ve kolay kullanılır bir araç olması da amaçlanmıştır. 

Dijital Kadıköy, e-belediyecilik hizmetlerine kolay ulaşım sağlamasının yanında içerisinde kendisine ait bir ödeme ve sadakat sistemi barındıran ilk ilçe belediyesi mobil uygulamasıdır.

Dijital Kadıköy bir Süper Uygulama (SuperApp) olma vizyonu ile yola çıkmıştır. Uygulamanın merkezine yerleştirilen mobil cüzdan altyapısı ile ileriki fazlarda finansal işlemler fonksiyon seti artmaya devam edecek, işbirlikleri ve partner ağı oluşturularak halka sunulan faydalar da sürekli olarak artırılacaktır.

Dijital Kadıköy, aynı zamanda bir demokratik katılım aracıdır. Fikrini Söyle, Karar Ver ve Anket modülleri ile belediyemizin aldığı kritik kararlarda halkımızın söz sahibi olması sağlanacaktır. 

Dijital Kadıköy sadece reaktif bir uygulama değildir. Proaktif olarak Kadıköy halkını bilgilendirmek ve bilinçlendirmek için bildirimler ve uyarılar gönderir, halkımızı yönetime katılmaya, çevreyi korumaya, esnafımıza destek olmaya teşvik eder. Belki de hatırlamaktan korktuğumuz doğal afet, salgın vb durumlarda vatandaşımızın önceden hazırlıklı olması için zorlar.

Uygulama içerisinde yer alan Afet modülü ile vatandaşlarımız afet planlarını yapacak, afet çantasını hazırlayabilecek, önceden belirlediği 5 kişiye afet durumunda ulaşabilecek ve ilçemizde yer alan afet toplanma alanlarının yerlerini görebilecektir.

Ayrıca Kadıköy Esnafı ile Kadıköy halkının etkileşimini artırmak için uygulama içindeki “Kadıköy Kart” önemli bir araç olacaktır. Halkımız semt içerisinde Kadıköy Kartı ile ödeme yaptıkça avantajlar elde edecek, esnafımız ise Dijital Kadıköy uygulaması içerisinde görünürlük elde ederek halkımıza ulaşabilecektir.

 

Belediyemiz 2020-2024 Stratejik Planı ve 2022-2024 Güncellenmiş Stratejik Planında Kurumsal Hizmetler Ana Hizmet Alanı "Kurumsal kapasiteu, ve hizmet verimliliğini artırmak" amacı ve "Yenilikleri yakından takip ederek teknolojik hizmetlerin etkin, verimli ve güvenli verilmesini sağlamak" hedefi doğrultusunda yenilikçi hizmetleri sunarak vatandaşlarımızın Belediyemize gelmeden web üzerinden hizmetlere erişimi sağlıyor, 7/24 Belediyecilik hizmetleirini sunuyoruz.

Belediye web sitemiz ve e-Belediye hizmetlerimiz ile;

 1. Kullanıcı adınız ve şifreniz, e-devlet ve mobil imzanız ile sisteme giriş yaparak;
 2. Vergi borçlarınızı sorgulayabilir ve güvenli bir şekilde kredi kartı ile ödemenizi yapabilirsiniz.
 3. Makbuz Doğrulama yapabilir, Başvuru No Sorgulama ile Başvuru Takibi yapabilirsniz.

e-Başvuru Alanında;

 1. Talep, Şikayet, Öneri, Teşekkür, İhbar ve Bilgi Edinme başvurularınızı e-belediye üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.
 2. Mimari-Statik Proje, Zemin Etüt Raporu, Statik Hesap Defteri ve Beton Analiz Raporlarını talap edebilirsiniz.
 3. Dizi/Film/Konser Çekim Başvurularını yapabiliriniz.
 4. İşyeri Yetkili Tanımlaması yapabilirsiniz.
 5. Salon Tahsis Taleplerini yapabilirsiniz.
 6. Web üzerinden sunduğumuz diğer hizmetlere, Hizmet Başvuru alanından ulaşabilirsiniz.

e-Eksper Alanında;

 1. Bilirkişi ve Eksper Dosya İnceleme Başvurularını yapabilirsiniz.

e-Bilgi Alanında;

 1. Meclis Kararlarına erişebilirsiniz.
 2. Sahiplendirme, e-İmar, Kent Rehberi ve Sınav Giriş Belgesi Sorgulamalarını yapabilirsiniz.
 3. Arsa Maliyet, İnşaat Maliyet Bilgileri, Yol daraltma İzinlerine ulaşabilirsiniz.

e-Beyan Alanında;

 1. Bina Bildirimi
 2. Arsa Bildirimi
 3. Çevre Temizlik Bildirim ve İlan Reklam Bildirimi yapabilirsiniz.

Ruhsat Alanında;

 1. Ruhsat Başvuru Randevusu, Ruhsat Ön Başvuru ve Ruhsat Asıl Başvuru yapabilirsiniz.

Online Randevu Alanında;

 1. Evlenme Başvuru Randevusu yapabilirsiniz.
 2.  Sahipsiz Hayvan Kısırlaştırma Talebi yapabilirsiniz.

e-Belediye Alanında;

 1. Belediye Meclis toplantılarını canlı olarak izleyebilirsiniz.
 2. Evlendirme dairesi boş gün ve saatlerini sorgulayabilir, ayrıca nikah törenlerini canlı olarak izleyebilirsiniz.
 3. Kültür merkezlerimizdeki tiyatro,opera ve diğer sosyal ve kültürel etkinlikleri takip edebilirsiniz.
 4. Belediyemizle ilgili güncel haberler ve projelere web sitemiz üzerinden erişebilirsiniz.
 5. İlçemizdeki nöbetçi eczanelere ulaşabilirsiniz.

 1. Bilgi ve İletişim Teknolojilerini yakından takip eder, bu alandaki yenilikleri Belediye çalışanlarının ve vatandaşların hizmetine sunar.
 2. Belediye merkez bina ve dış birimlerinde internet ve yerel ağ altyapısını kurar ve bakımını sağlar.
 3. Belediye merkez bina ve dış birimlerinde kesintisiz internet hizmeti sağlar (metro ethernet, adsl, mobil internet vb.).
 4. Belediye merkez bina ve dış birimlerinde kurulu olan donanım ve yazılımların en verimli şekilde çalışması için gerekli desteği verir.
 5. Belediye merkez ve dış birimlerin yeni yazılım ve donanım  ihtiyaçlarını temin eder.
 6. Belediye merkez bina ve dış birimlerinde bulunan sunucu,  bilgisayar, yazıcı ve diğer donanımın bakım ve tamirini yapar. 
 7. Belediyenin tüm birimlerinde kullanılmak üzere Yönetim Bilgi Sistemi yazılımını ve kurumsal elektronik posta yazılımını  temin eder, bakım ve desteğini sağlar.
 8. Belediyede Elektronik Belge Yönetim Sistemini kurar; gelen-giden evrakların elektronik imzalı veya mobil imzalı olarak dolaşımını sağlar. EBYS yazılımının bakım ve desteğini sağlar.
 9. Belediyeye ait Veritabanlarının yönetilmesini, güncellenmesini, bakım ve desteğini sağlar.
 10. Sistem ve bilgi güvenliği ile ilgili gerekli yazılımsal ve donanımsal tedbirleri alır. 
 11. Belediye merkez bina ve dışında yedekleme çalışmaları yapar.
 12. Belediye personeline yazılımlarla ilgili her türlü eğitim ve desteğini verir.
 13. Belediye web sayfasının (www.kadikoy.bel.tr) ve bağlı birimlerin web sayfalarının tasarım, yazılım ve güncellemelerini yapar.
 14. İnternet belediyeciliği (e-belediye) ve mobil belediyecilik uygulamalarını geliştirir, güncellemelerini yapar.
 15. Mobil cihazlara yönelik uygulamalar geliştirir, bakım ve desteğini verir. 
 16. Kiosklar, mobil cihazlar,  plazma ekranları ve bilgi duvarlarında sunulan görsel ve hizmetlerin tasarım ve güncellemelerini yapar.
 17. Çağrı Merkezi hizmetlerini yürütür,
 18. Online kamusal platformlarla entegrasyonu sağlar. Bu kapsamda ilgili kurum ya da kuruluşlarla gerekli protokolleri yapar. (KPS, UAVT, TAKBİS, MAKS, E-DEVLET, KEP, UYAP, vs.).
 19. Bilişim Fuarları, Akıllı kentler vb. etkinlik ve çalıştaylara katılım sağlar, Belediyeyi temsil eder, tanıtır.
 20. Müdürlük çalışanlarının görevleriyle ilgili alanlarda kurs, eğitim ve seminerlere katılımına destek verir.
 21. Birim arşivlerinin sayısallaştırılmasını, elektronik arşive dönüştürülmesini, destek ve bakımını sağlar.

Kadıköy Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü Görev ve Çalışma Yönetmeliğine ulaşmak için tıklayınız.

 

 

Bilgi İşlem Müdürü
Mahmut DAL
E-Posta Adresi: [email protected]
İletişim Numarası: 0216 5425000 - 1325
Sayfayı Paylaş
Kapat

Mesut Kösedağı

Kadıköy Belediye Başkanı