Potlaç Pazarında Kadın Emeği

Kızılderililerin değiş-tokuş bayramlarına verilen isim olan “Potlaç” Kadıköy Belediyesi’nin girişimiyle ilçede açılacak “Kadın Emeği Pazarı”na ilham oldu. Mayıs sonunda açılacak pazara başvurular başladı.

Kadıköy Belediyesi ve Kadıköylü kadınların düzenlediği Kadın Forumu ve Çalıştaylardan çıkan sonuçlar doğrultusunda kadın emeği pazarı projesi geliştirdi. Kızılderililerin değiş-tokuş bayramlarına verilen isim olan “Potlaç” dan ilham alınan kadın emeği pazarı projesi “Potlaç”, geçtiğimiz günlerde Kadıköylü kadınların katılımıyla gerçekleştirilen iki ayrı toplantıda tanıtıldı.

KADINLAR İÇİN EK GELİR

Toplantıyı açan Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı Bahar Yalçın, fikrin gelişim sürecini şu şekilde aktardı: “Kadıköy Belediyesi’nin uygulanmaya devam eden Yerel Eşitlik Eylem Planı kapsamında, kadınların taleplerinin sonucunda belirlenen bir hedef var. O da Kadıköylü kadınlar için bir gelir yaratılması ve buna yönelik olarak kamusal alanlarda periyodik pazar yerleri kurulması. Potlaç Pazar Yeri uygulaması da bu hedef üzerinden gerçekleştirildi. Çeşitli toplantılar yaptık. Kadıköy Belediyesi’ndeki çeşitli birimler bir araya geldi ve fikir teatileri sonucunda daha önce uygulanmış örneklere de bakarak bu projemizi geliştirdik” dedi.

POTLAÇ: DAYANIŞMA ve BAĞ KURMA

Potlaç Kadın Emeği Pazarı kısa vadede Kadıköy’de yaşayan ve gıda dışı üretim yapan kadınların, ürünlerini satarak gelir elde etmesini, belediye iletişim halinde olmasını ve üretimlerini geliştirmeye yönelik danışmanlık ve ilgili yönlendirmelerden faydalanması planlanıyor. Uzun vadede ise mevcut ağı geliştirerek,  kapasite geliştirme, ürün tasarımı ve iyileştirmesi, liderlik, girişimcilik ve kooperatifçilik gibi konularda kadınlara Kadıköy Belediyesi olarak destekler sunulacak.

ADİL BİR PAZAR İÇİN ROTASYON

Sadece el emeği ürünlerle başvuru yapılabilecek Potlaç’da gıda ürünleri satılmayacak. Ürün çeşitliğinin sağlanması, rekabetin asıl amacının önüne geçmemesi, farklı işleve sahip ürünlerin pazara konulması ve herkesin faydalanabilmesi için de pazar rotasyonla işletilecek. Her üretici kadının pazardan en adil ve en sık biçimde faydalanması amacı ile getirilen rotasyon kuralı, başvuru yoğunluğuna göre kadınların kaç kez ürünlerini sergileyeceklerini belirleyecek.

KİMLER KATILABİLİR?

Potlaç’a katılmak ise çok kolay. Kadıköy’de ikamet etmek, kendi ürettiği bir ürünün satışını yapacak olmak ve 18 yaşını doldurmuş, kadın ya da LBTİ birey olmak bu ağın bir parçası olmak yeterli. Söz konusu koşullara uygun olanlar 2-20 Mayıs tarihleri arasında Hasanpaşa Sosyal Destek ve Eğitim Merkezi’nde bulunan “Potlaç Başvuru ve Danışma Masası”na ürettiğiniz ürünün örnekleri ve Kadıköy’de oturduklarını belgeleyen ikamet belgesi ile başvurabilir. 

Pazar yerinin ilk açılışının 27-28-29 Mayıs tarihlerinde olması planlanıyor. Pazar her açıldığında 20 stant ve 2 sivil toplum kuruluşu standına yer verilecek. Potlaç Kadın Emeği Pazarı, Moda Çay Bahçelerindeki alanda kurulacak. Pazarın haftada 3 gün; cuma, cumartesi, pazar günleri saat 10.00 ile 19.00 arasında açık olması planlanıyor. 

Fotoğraf Galerisi

Sayfayı Paylaş
Kapat

Mesut Kösedağı

Kadıköy Belediye Başkanı