POTLAÇ


 “Potlaç” Nedir?

Potlaç, Kızılderililerin değiş tokuş bayramlarına verilen isim. Hem “beslemek” hem de “tüketmek” anlamında kullanılmaktadır. Potlaç basit bir şölen değildir, yaşamın tüm alanlarını kapsar ve zihniyet işleyişini belirler. Potlaçta özel mülkiyet kavramı yoktur, herkes kardeştir, ben yok biz vardır, servet kolektif bir anlama sahiptir. Maddiden daha çok manevi alışveriş önemlidir. Servet, bir anda el değiştirebilir.

Potlaç Projemiz Nasıl Başladı?

Kadıköy Belediyesi'nin 2015 yılında Kadıköylü kadınlara ve kadın örgütlerinin katılımıyla gerçekleştirdiği Kadıköy Kadın Forumu ve Yerel Eşitlik Çalıştayı sonucunda kadınlardan gelen talepler doğrultusunda ortaya çıkan Yerel Eşitlik Eylem Planı kapsamında “Kadıköylü kadınlar için gelir yaratılması” hedefi belirlendi. Bu hedefi gerçekleştirebilmek amacıyla Potlaç projesi başladı.

Şu anda Potlaç ağımızda 1030 kadın var.

Potlaç Projemizin Amacı Ne?

“Tek başına değil kolektif olma, rekabet değil dayanışma, üretmek ve alışverişten öğrenme, birbirimizi tanıma ve birbirimizle bağlar kurma” hedefiyle başlayan, kadın dayanışması ve kadın hakları alanını çevreleyen Potlaç Projesi, kadınların sosyal ve ekonomik olarak güçlenmelerini amaçlıyor.

Kadınların özgürleşmesi için herhangi bir işte çalışmaları tek başına yeterli değil. Kadınların hayatları üzerinde söz sahibi olması, ekonomik bağımsızlıklarını kazanmalarıyla mümkün. Kadıköy Belediyesi kadınların sosyal ve ekonomik yaşamda varlıklarını bağımsız bir yerden güçlendirebilmesi konusuna, “çok boyutlu ekonomik güçlenme” perspektifiyle yaklaşıyor. Kısa vadede Potlaç Projesi üzerinden Kadıköy Belediyesiyle ilişkilenen, başvuran ve Pazaryerinden faydalanan kadınların ağ kurmasını ve birbirleriyle ilişkilenmesini, ürettiklerini satma ve gelir elde etme konusunda bir arada faaliyet yürütmesini sağlayacak olan proje, uzun vadeli olarak kalıcı ağların kurulmasını, spesifik olarak kadınların ekonomik güçlenmesi alanında ihtisaslaşmış bir sosyal destek biçimini inşa etmeyi hedefliyor. Proje, kadınları maddi ve manevi anlamda güçlendirecek bir öğrenme sürecini ve sadece kadınlardan oluşacak bir dayanışma ağını örmeyi hedefliyor. 

  • Potlaç projesinin sosyo-ekonomik bir güçlenme deneyimi olarak yaşanmasında;
  • Alım-satımın ve ticari bir ilişkinin ötesine geçmek,
  • Potlaç'taki satış noktalarından faydalanan kadınlarla farklı ve yatay bir ilişkilenme biçimi ve alternatif bağlar kurabilmek,
  • Kadınların kendi aralarında da benzer bir ilişkiyi kurabilmesinin zeminini oluşturmak amaçlanmaktadır.

 

Potlaç Ağımızın Hedef Kitlesi Kimdir?

  1. Kadıköy’de ikamet eden, gıda dışında üretim yapan tüm kadınlar
  2. Faaliyet konusu serbest bırakılmak üzere, kadın ve LBTİ dernekleri ve sivil toplum örgütleri

Sosyal ve Ekonomik Güçlenme Alanları olarak Ortak Etkileşim/Kadın Dayanışma Alanlarımız Nereler?

Satış alanlarımızı, yalnız bir satış alanı olmaktan öte, kolektif ve ortak etkileşim/kadın dayanışma alanları olarak tasarladık.

Potlaç ağı;

  • Potlaç Moda Kadın Emeği Pazarı
  • Potlaç Dükkan
  • Kuşdili Potlaç Atölye üzerinden Kadıköylü kadınlara ve kadın örgütlerine ulaşmaktadır.

Potlaç Moda Kadın Emeği Pazarı: Mayıs-Kasım döneminde her Cuma-Cumartesi-Pazar saat 11:00-22:00 arasında stantlar aracılığıyla, Kadıköylü kadınların ve kadın örgütlerinin bir arada yer alarak, ürün satışlarını gerçekleştirdikleri kolektif satış alanıdır.

Moda Aile Çay Bahçesi arka tarafı.

Potlaç Dükkan: Kadıköylü kadınların el emeği ürünlerinin yer aldığı kolektif satış alanıdır. Kadınlar dükkanda kendi fiyatlandırdıkları belirli sayıda ürünleri sergileyerek, satışlarını gerçekleştirmekte ve dükkanda gönüllü olarak çalışmaktadır.

Caddebostan Kültür Merkezi, Caddebostan Mah. Bağdat Cad. Haldun Taner Sok. No: 11 Zemin Kat Kadıköy

Kuşdili Potlaç Atölye: Kadıköylü kadınların ve kadın örgütlerinin iletişimlerinin güçlendirilmesi, deneyim aktarılması, çalışma gruplarının oluşturulması ve profesyonel işbirliklerinin geliştirilmesi amacıyla hizmet vermektedir. Hak temelli çalışmaların yürütüldüğü mekan, ürün geliştirme, güçlendirme, toplumsal cinsiyet, film ve okuma atölyeleri ve grup çalışmaları gibi faaliyetleri içermektedir.

Kuşdili Sosyal Hizmet Merkezi, Osmanağa Mah. Hasırcıbaşı Cad. No:2 K:4 Kadıköy

Başvuru Koşullarımız Neler?

Başvuru süreci yıl boyunca devam etmektedir. Potlaç satış noktalarından (Moda Kadın Emeği Pazarı ve Dükkan) faydalanmak için Kadıköy’de ikamet etmeniz ve ikametgah belgesi almanız, el emeği ürün üretmeniz, ürünlerinize ait bir görsel çıktısı almanız ve birkaç örnek ürün ile birlikte Kuşdili Sosyal Hizmet Merkezi’ne gelerek başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Potlaç Dükkan için bu şartlara ek olarak “Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi” de gerekmektedir. Kuşdili Potlaç Atölye’den faydalanmak istiyorsanız ise Kadıköy’de ikamet eden kadın olmanız veya hak temelli çalışmalar yürüten kadın örgütü olmanız yeterlidir.

Online Başvuru Adresleri:

Kadın/LBTİ Örgütleri Başvuru Formu
Bireysel Üretici Başvuru Formu

Başvuru Yeri:  Kuşdili Sosyal Hizmet Merkezi

Adres  :  Osmanağa Mahallesi Hasırcıbaşı Caddesi No:2  Kadıköy/İstanbul
Telefon:  0216 3496167-68

 

Sayfayı Paylaş
Kapat

Şerdil Dara ODABAŞI

Kadıköy Belediye Başkanı