KEMAL TAHİR HALK KÜTÜPHANESİ


Kütüphanemiz 1996 yılında Kadıköy Belediyesi öncülüğünde İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü hocaları ve öğrencileri ile ortak bir çalışma sonucunda kurulmuştur.

Açık raf sistemi düzeni kullanılmakta bu da kullanıcılarımızın araştırmalarını kolaylıkla yapmasını sağlamaktadır. Ayrıca kullanıcı hizmetine sunduğumuz üç adet bilgisayar ile kullanıcılarımız katalog taraması yapabilmektedir; bu sayede hem bizim kütüphanemizin dermesine hem de Caddebostan ve Muhtar Özkaya Kütüphanelerinin dermelerine kolaylıkla ulaşabilmektedirler. Yine kullanıcılarımız Kütüphanemize gelmeden Kadıköy Belediyesi Web adresinden e-kütüphane hizmetinden faydalanabilmekte ve araştırmalarını yapabilmektedirler.

Görme Engelliler Bölümü: Kütüphanemizde görme özürlüler için hazırlanmış ve çeşitli kitapların kayıtlı olduğu ses kasetleri mevcuttur. Bu bölüm Sayın Müjdat GEZEN tarafından kütüphanemize bağışlanmıştır.

Ödünç Bölümü: İsteyen herkes Kütüphanemize üye olabilir. İlgili muhtarlıktan alınacak 1 adet ikametgâh(ilçemiz dışından gelen kullanıcılarımız için) ve 2 adet resim üye olmak için gerekli evraklardır. Üye olan kullanıcılarımız istediklerinde sadece Edebi Türler (roman, şiir, deneme, hikâye, oyun vs.) olmak koşulu ile 3 adet kitabı 15 gün süreyle alabilmektedir. Referans kitapları (danışma kaynakları, sosyal bilimler, tarih vs.) ödünç verilmemektedir. Ayrıca hasta ve evden çıkamayan üyelerimizin de gerek personelimiz(evleri yakın olduğunda), gerekse de kendi yakınları tarafından ihtiyaçları karşılanmaya çalışılmaktadır.

Süreli Yayın Bölümü: Günlük 6 adet gazete, aylık 5 adet dergi alınıp kullanıcı hizmetine sunulmaktadır. 

Pazartesi, bayram ve resmi tatiller dışında her gün  09.00-18.00 saatleri arası hizmet vermektedir.

Sayfayı Paylaş
Kapat

Şerdil Dara ODABAŞI

Kadıköy Belediye Başkanı