Rasimpaşa Sosyal Hizmet Merkezi


Rasimpaşa Sosyal Hizmet Merkezi

Dezavantajlı birey ve ailelerine koruyucu, önleyici, destekleyici, geliştirici, rehberlik ve danışmanlık odaklı sosyal hizmetlerin erişim kolaylığı esasıyla bir arada sunulduğu ve sosyal hizmet müdahalesinin ve takibinin gerçekleştirildiği merkezdir. 

 

  • EVDE KİŞİSEL BAKIM HİZMETİ (KUAFÖRLÜK HİZMETİ)

Evinden çıkamayan 65 yaş üstü, kronik sağlık sorunu olan veya engelli bireylere yönelik el-ayak tırnak bakımı/saç boyama/saç kesimi/sakal tıraşı uygulamalarını kapsayan destekleyici bir hizmettir.

  • EVDE TEMİZLİK HİZMETİ

Fiziksel, psikolojik ya da yaşa bağlı nedenlerle günlük yaşam aktivitelerini gerçekleştirmekte zorluk yaşayan 65 yaş üstü ve engelli bireylere yönelik, ev temizliği uygulamasını kapsayan destekleyici bir hizmettir.

  • PSIKOLOJIK DANIŞMANLIK HİZMETİ

Bireylere, çocuklara, çiftlere yönelik hizmet veren psikolojik danışmanlık hizmeti, psikologlar tarafından kişinin yaşam içerisinde karşılaştığı güçlüklerle baş edebilme kapasitesini geliştirmek, duygusal sorunlarını iyileştirmek ve problemlerini etkin bir şekilde çözebilme becerilerini kazandırmak amacıyla hizmet vermektedir.

  • HUKUKİ DANIŞMANLIK HİZMETİ

Yurttaşların hukuki süreçleri hakkında bilgi alıp uyuşmazlıkların hukuki nitelikleri ve başvuru süreçleri ile ilgili danışmanlık hizmetini kapsayan ve randevu usulü verilen bir hizmettir.

  • KADIN SAĞLIĞI EĞİTİM PROGRAMI (KSEP)

Kadınların yaşam ortamlarını iyileştirecek temel koruyucu sağlık davranışlarının geliştirilmesi ve sağlık kurumlarından koruyucu sağlık hizmet talep bilincinin arttırılması amacıyla yürütülen bir atölyedir. Kadın bedeni, cinsellik, doğurganlık, üreme sağlığı, temizlik ve beslenme, çocuk ve ergen gelişimi ve kadınların temel hakları konularını kapsamaktadır. 13 haftalık kapalı grup çalışması ile her hafta 90 dakikalık modüller ve görsel eğitim materyalleri eşliğinde uygulanmaktadır.

  • KADININ İNSAN HAKLARI EĞİTİM PROGRAMI 

Kadının İnsan Hakları Eğitim Programı (KİHEP); kadınlar için geliştirilen, dönüştürücü ve bütünsel bir insan hakları eğitim programıdır. Yasal haklar ve kadın bakış açısını bir araya getiren program, kadınların hem özel (aile ilişkileri, cinsel ve doğurganlık hakları, toplumsal cinsiyete duyarlı ebeveynlik gibi) hem de kamusal (ekonomik haklar, siyasi haklar, örgütlenme ve adalete erişim) alanlardaki haklarını öğrenip sahip çıkarak güçlenmesini amaçlamaktadır.

  • FLÖRT ŞİDDETİ FARKINDALIK ATÖLYESİ

Toplumsal cinsiyet, şiddet türleri ve güvenli ilişki kavramları üzerinden;Toplumsal algılarımızı tartışmaya açmak, doğru bildiğimiz inanışları sorgulamak, dilimizi ve davranışlarımızı dönüştürmek ve kavramların adını koymak için gençlerle birlikte yürüttüğümüz atölye çalışmasıdır. Lise ve üniversite öğrencilerini hedeflenmektedir.. Sosyal Hizmet Merkezimizde düzenlediğimiz atölyelerin yanı sıra kurumsal ilişki kurduğumuz okullarla da faaliyet sürdürülmekteyiz.

Sayfayı Paylaş
Kapat

Mesut Kösedağı

Kadıköy Belediye Başkanı