Kadıköy Belediyesi Kuruluşu’ nun 27. Yılını Kutladı

KADIKÖY BELEDİYESİ 27 YAŞINDA

Kadıköy Belediyesi, kuruluşunun 27 nci yılını Caddebostan Kültür Merkezi’nde düzenlenen özel bir gece ile kutladı.
Uzun yıllar Üsküdar’a bağlı bir şube olarak anılan ve 10 Nisan 1984 yılında ilçe olarak kurulan Kadıköy Belediyesi kuruluşunun 27 nci yılını kutladı. Belediye personeli, gönüllüler, mahalle muhtarları, özel davetliler ve Kadıköylülerin katıldığı gecenin açılışı, Belediyenin 27 yıllık Çağdaş Yolculuğunu anlatan bir film gösterimi ve Kadıköy Belediyesi Çocuk Sanat Merkezi öğrencilerinin oluşturduğu Yaylı Çalgılar Orkestrası’nın mini bir konseri ile başladı. Çocuk Sanat Merkezi’nin öğrencilerinin konseri büyük bir beğeni ile izlenirken, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk’e de duygusal anlar yaşattı.
Sevilen Sanatçı Gülay’ın da bir konser verdiği gecenin tek konuşmasını yapan Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, 27 yaşında genç bir belediye olan Kadıköy’ün 27 yılda yaptıkları ve örnek projeleriyle Türkiye’nin en iyi belediyesi durumuna geldiğini belirterek şunları söyledi:
“Her konuşmamda çok geniş bir aile olduğumuzu hep tekrarlar dururum. Çünkü biz Kadıköy Belediyesi yönetimi sadece Belediye çalışanlarıyla değil elbette çalışanlar asıldır, işçisiyle, memuruyla yöneticisi, muhtarı, meclis üyeleri, gönüllüleri ve Kadıköy’deki her yurttaşımızla adeta bir beyin birlikteliğimiz ve yol arkadaşlığımız var. Dolayısıyla 10 Nisan 1984 tarihinde Kadıköy Belediyesi kuruldu ve benimde Belediye hayatım o gün başladı. 10 Nisan 1984 tarihinde Kadıköy İskelesi’nde Eski Evlendirme Salonu’nda Belediye Meclis üyeleri olarak parklarda kullandığımız tahta banklara oturarak dizimizin üzerinde not tutarak ilk meclis toplantımızı yapmıştık. 27 yıl geçti bu 27 yıl 1994 yılında belediye baskanı olduğumuzda bu işin biraz felsefesini anlatmak istiyorum, paylaşmak istiyorum. Ondanda biraz duygusallaşıyorum. Aslında temel hedefimiz kendimizi kurtarmak değildi. Kendimizi kurtarmak olsaydı 2 dönem belediye başkanlığı 2 dönem parlamenterlik yapıp sonra emekli maaşınızı alıp eşinizle beraber Afrika ülkelerinde dolaşabilirdiniz. Kendimi hiç ön plana almadım. Hep sadece topluma ne verebilirimi düşündüm. Bugünde aynı noktadayız. 1994 yılında biz göreve başladığımız zaman Türkiye’nin DNA’sıyla oynanmaya başlanmıştı. O günlerde Kadınlarımız toplu halde Salı pazarına giderken, evde apartman toplantısından çıkarken veya başka bir yere giderken bana uğramaya başladılar. “Başkan ne yapacağız? Bir problem var” dediler. Aslında biz erkekler, Kadınlar kadar problemin farkında değildik. O günlerde, demokratik taleplerle gelen 600’e yakın kadın kuruluşu beni ziyaret etti. 10 Kasım 1994 tarihinde ilk kez bu 600 kişiyi toplayarak Kadıköy Gönüllülerini kurduk. Ve yine 29 Ekimde hemen onun öncesinde ilk kez Belediye çalışanlarıyla beraber 29 Ekim akşamı Atatürk anıtına yürüdük. Bunların hiçbirisi gösteri değildi. Hepsi ileriye dönük nelerin olabileceğini sezen hazırlık yapmak isteyen bir yönetimin ve bölge insanlarının birlikte çalışmasıydı. Bugün her mahallemizde gönüllü evlerimiz, gönüllü evlerimizde o bölgenin yurttaşları, insanları Belediyeyle iletişim içerisindeler. Ve yine ülkemizin neresinde bir sorun olursa olsun muhakkak şekilde ona olumlu veya olumsuz tepki vermeyi bilen, Türkiye’de lokomotif görevini üstlenmeye hazır olan bir ilçe var. İnsan haklarıyla ilgili bir problem olduğu zaman kültür merkezlerimizin salonları doldu taştı 29 Ekimlerde milyonlarla yürüdük. Bu bunların hiçbiri boşa gitmedi. “