MUHTAR ÖZKAYA HALK KÜTÜPHANESİ


Muhtar Özkaya Halk Kütüphanesi 1965 yılında Kültür Bakanlığı bünyesinde kurulmuştur. 2006 yılında Kültür Bakanlığı'ndan Kadıköy Belediyesi'ne devri gerçekleştirilmiştir.Kütüphane Ziraat Bankası müfettişi, kitaba ve okumaya değer veren Muhtar Özkaya adlı hayırsever vatandaşın vakfıdır. Belediye bünyesine geçtikten sonra  hem fiziki hem de sistem olarak  yenilenen kütüphane 2008 yılında hizmet vermeye başlamıştır.

Kütüphane binası 300 m2 alana sahip ve iki katlıdır. Alt katta yönetim bölümü, üst katta ise 50 kişinin aynı anda çalışma yapabileceği okuma salonu bulunmaktadır. 

Kitaplar  Dewey Onlu Sınıflandırma Sistemine göre açık raf olarak yerleştirilmiştir. Kütüphane'de Tarih,Edebiyat,Coğrafya,Toplum Bilimleri,Sanat,Felsefe,Din,Dil ,Matematik ve Doğa Bilimleri,Teknoloji  ve Çocuk Kitapları bulunmaktadır. Kütüphane'de toplam olarak 20826 kitap vardır.

Kütüphane binası , Bağdat Caddesi gibi ulaşımı kolay bir yerde olup, ferah, şirin ve temizdir. Pazartesi, bayram ve resmi tatiller dışında her gün  09.00-18.00 saatleri arası hizmet vermektedir.

Sayfayı Paylaş
Kapat

Şerdil Dara ODABAŞI

Kadıköy Belediye Başkanı