Kültür Ve Sosyal İşler Müdürlüğü

Kadıköy Belediye Meclisinin 05/05/2014 tarih 2014/61 karar numarası ile Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünün görev ve hizmetlerinin düzenlenerek yeni oluşumuna göre Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü; Caddebostan Kültür Merkezi, Süreyya Operası, Kozyatağı Kültür Merkezi, Barış Manço Kültür Merkezi, Halis Kurtça Kültür Merkezi, 19 Mayıs Kültür Merkezi, Kütüphaneler, Barış Manço Evi birimlerinden oluşmaktadır. 

Kadıköy Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Görev ve Çalışma Yönetmeliğine ulaşmak için tıklayınız.

SÜREYYA OPERASI

Yıl boyunca düzenlenen 51 etkinlik ve organizasyona 20.420 kişi katılmıştır.

Istanbul Devlet Opera Balesi ise 138 temsil düzenlemiş olup, gelen seyirci sayısı 65.607 olmuştur.

KOZYATAĞI  KÜLTÜR  MERKEZİ

Kozyatağı Kültür Merkezi; çocuk ve yetişkin tiyatroları, konserler, halk dansları, bale ve  dans gösterileri, festivaller, sergiler ve edebiyat  alanında çeşitli  kültür ve sanat faaliyetlerinin sunulmasına ve ilerlemesine çalışır.  Bünyesinde bulunan 400 kişilik Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan Sahnesi, 200 kişilik  konferans salonu, 90’ar kişilik toplantı salonları ve iki sanat galerisinde, her yıl faaliyetlerine yenilerini ekleyerek 2015 yılında toplam 775 etkinliklerle ve sergilerle birlikte toplam 103.040 kişiye hizmet vermiştir.

CADDEBOSTAN KÜLTÜR MERKEZİ

Caddebostan Kültür Merkezi; 650 kişilik Büyük Salon, 125 kişilik A - B salonları ve üç ayrı sergi salonu ile hizmet vermektedir. Yetişkin tiyatrosu, çocuk tiyatrosu, konser, bale, yarışmalar, film gösterimleri, sergiler, seminer, konferans, kitap imza günleri ve söyleşi etkinlikleri yapılmış olup; 154 yetişkin tiyatrosu, 106 çocuk tiyatrosu, 155 konser, 9 bale gösterisi, 25 kişisel sergi, 43 karma sergi, 181 seminer ve konferans, 37 söyleşi, 23 çocuk atölyesi 148.172 kişi katılmıştır.

YELDEĞİRMENİ SANAT MERKEZİ

Mart 2014 tarihinde hizmete açılan Yeldeğirmeni Sanat Merkezimizde, 2015 yılında 170 etkinlik düzenlenmiş olup 11.601 kişi bu etkinliklerden yararlanmıştır.  

BARIŞ MANÇO KÜLTÜR MERKEZİ

Toplam 320 etkinlikte 40.137 kişiye hizmet verilmiştir.

BARIŞ MANÇO EVİ

Sanatçı Barış Manço' nun Moda’da yaşamış olduğu ve belediyemizce kendi adıyla anılan Barış Manço Evi'ne 2015 yılında 36.362 kişi ziyaret etmiştir.

KADIKÖY AKADEMİ

Mart 2015 tarihinde faaliyete başlayan Kadıköy Akademi yıl boyunca 2 çalıştay, 2 seminer, 2 söyleşi, 1 eğitim, 2 halkı bilgilendirme toplantısı, 15 kent bülteni, 8 kent profili çalışması yapılmıştır.

ÇOCUK ETÜT MERKEZLERİ

Müdürlüğümüze bağlı Bedri Rahmi Eyüpoğlu,Cemal Süreya,Kemal Tahir ve Fazıl Hüsnü Dağlarca Çocuk Etüt Merkezi olmak üzere 4 adet Çocuk Etüt Merkezimiz vardır. Kadıköy ilçesinde ikamet eden çocuklarımızın, sosyal belediyecilik ilkesi çerçevesinde, eğitim ve öğretimlerine katkıda bulunmak, gelecekleri için doğru bir şekilde yönlendirilmelerine destek olmak, yeteneklerini geliştirmeye çalışmak, boş zamanlarını değerlendirmek, okuma alışkanlığını kazandırmak, kazanılmış olanı ilerletmek ve çocuklarımızın hayata hazırlanmalarında yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Kurslar düzenlemek, çağın teknik bilgi ve teknolojilerini kullanma yetilerini geliştirmek amacıyla İngilizce ve Bilgisayar eğitimi vermek, öğrencilerimizin kütüphanelerden yararlanmalarını sağlamak, çeşitli sosyal aktiviteler düzenlemek, internet hizmeti vermek, ödev ve araştırmalarında destek olmak gibi hizmetler verilmektedir. Belediyemiz bünyesinde 4 adet çocuk etüt merkezimiz faaliyetini sürdürmektedir.

KARİKATÜR EVİ
Karikatür Evi’nde yürütülecek çalışmalarla Kadıköy’de karikatür sanatının gelişmesi, karikatürü her yaştan Kadıköylü ile buluşturmak hedefleniyor.
Her yaştan Kadıköylünün karikatür sanatı ile tanışmasına olanak sağlayacak Karikatür Evi’nde usta çizerler karikatür severlerle buluşacak.  Karikatür Evi aynı zamanda Türkiye karikatürünün belleğini de barındıracak bir arşiv ve kütüphaneye sahip olacak.
Karikatür Evi; gazete, dergi, kitap ve dijital mecralar başta olmak üzere birçok alanda çizgilerle karikatür sanatını sevenlerin buluşma noktası olacak. Lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin, bağımsız araştırmacıların ve konuya meraklı yurttaşların faydalanacağı arşiv, karikatürle buluşmak isteyen herkese açık olacak. Karikatür Evi’nde karikatürün ifade ettiği değerlerin yaşatılması ve geniş kesimlere ulaştırılması için yarışma, panel, konferans ve sergiler düzenlenecek.
 

GENÇLİK SANAT MERKEZİ

Kadıköy Belediyesi Çocuk Sanat Merkezi’ni tamamlayacak biçimde hizmet verecek olan Gençlik Sanat Merkezi,  673 metrekare bahçe alanı olan binada hizmet verecek.  4 katlı ve ahşap yapısı korunarak yenilenen binada 6 derslik, 3 etüt odası, 90 izleyici kapasiteli performans salonu, sergi salonu, konferans alanları, kitaplık, müzik ve film arşivi bulunuyor.
17 ayrı branşta öğrenci kabul edecek Gençlik Sanat Merkezi kayıtları ise 24 Ekim’de başladı.
 

 

TARİH EDEBİYAT SANAT KÜTÜPHANESİ

2015 yılı boyunca toplam 51 söyleşi, panel ve seminer  yapılmış olup 4240 kişi bu etkinliklerden yararlanmıştır.

MUHTAR ÖZKAYA HALK KÜTÜPHANESİ

2015 yılında kütüphaneye üye olan toplam sayı  3267' dir. Ödünç verilen kitap sayısı 5697 'dir.

KEMAL TAHİR HALK KÜTÜPHANESİ

2015 yılındaki üye sayımız 1135 kişidir. Ayrıca yıl boyunca 8041 kişi kütüphaneden yararlanmıştır.

BUTİK SANAT KÜTÜPHANESİ

CKM Butik Sanat Kütüphanesi 2014 yılında önde gelen yazarlarını ve sanatçılarını Kadıköy  halkıyla buluşturmuştur. 2014 yılı içerisinde 20 söyleşi ve imza günü, 11 okuma atölyesi, 3 şiir atölyesi yapıldı. Butik Sanat Kütüphanesinin ziyaretçi sayısı ise 11.800 kişidir.

CADDEBOSTAN KÜLTÜR MERKEZİ SANAT GALERİSİ

CKM Sanat Galerisi olarak 2014 yılında 9 sergi gerçekleştirilmiştir.Toplam ziyaretçi sayısı 24200 kişidir.

İNTERAKTİF ÇOCUK KÜTÜPHANESİ

19 Mart 2014' te Kadıköy Belediyesi; "Kitap Okuyan Çocuklar Projesi" bünyesinde açılan Türkiye'nin ve Kadıköy'ün ilk İnteraktif Çocuk Kütüphanesi' nde yıl boyunca 103 söyleşi, 137 müzik dinletisi, 170 kitap okuma etkinliği, 220 eğitim amaçlı etkinlik düzenlenmiştir. Bu etkinliklere katılan çocuk sayımız 6200 kişidir.

 

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü

Müdürlük Organizasyon Yapısı

 

Dış Hizmet Birimleri

 

Eğitim Birimleri

 1. Bedri Rahmi Eyüboğlu Çocuk Etüt Merkezi
 2. Cemal Süreyya Çocuk Etüt Merkezi
 3. Fazıl Hüsnü Dağlarca Çocuk Etüt Merkezi
 4. Kemal Tahir Çocuk Etüt Merkezi
 5. 19 Mayıs Gençlik ve Çocuk Eğitim Merkezi

 

Sanat Eğitimi Birimleri

 1. Çocuk Sanat Merkezi
 2. Gençlik Sanat Merkezi

 

Etkinlik Evleri

 1. Karikatür Evi
 2. Barış Manço Evi

 

Kütüphaneler

 1. Kemal Tahir Halk Kütüphanesi
 2. Muhtar Özkaya Halk Kütüphanesi
 3. Tarih Edebiyat ve Sanat Kütüphanesi
 4. Caddebostan Sanat Kütüphanesi
 5. İnteraktif Çocuk Kütüphanesi
 6. Sesli Kütüphane

 

Etkinlik Merkezleri

 1. Barış Manço Kültür Merkezi
 2. Caddebostan Kültür Merkezi
 3. Kozyatağı Kültür Merkezi
 4. Yeldeğirmeni Sanat Merkezi
 5. Süreyya Operası

İdari Ofis

 

 • 5393 sayılı Belediye ve 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunları gereği Müdürlüğün stratejik planını hazırlamak
 • 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunun 41. Maddesi kapsamında Müdürlüğün Faaliyet Raporlarını hazırlamak
 • 5393 sayılı Belediye Kanunun 41. maddesi kapsamında Stratejik Plan gereği performans Programını hazırlamak
 • Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün idari işlerinin gerçekleştirilmesi
 • Birim hizmetleriyle ilgili işlerin yürütülmesi için gerekli 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu, 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanununa uygun olarak, Yaklaşık Maliyet, Bütçe Onayı, Teknik Şartname, Proje vb. belgelerini hazırlamak
 • Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün evrak kayıt ve arşivleme işlerinin takibi
 • Müdürlük ihtiyaçlarını karşılayacak ihalelerin mevzuata uygun biçimde yapılması
 • Müdürlüğün bütçe işlemlerini hazırlamak ve takip etmek
 • Personele ait ve hizmet alımlarına ilişkin dosyaları düzenlemek, muhafaza etmek
 • Müdürlük depo ve demirbaş yönetimi
 • Müdürlük taşınırının temini, dağıtımı ve takibi

 

Kültür Ofisi

 

İş Geliştirme Ekibi

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün etkinlik ve hizmetlerini geliştirecek, ulusal ve uluslararası ölçekte kültür ve sanat alanındaki gelişmeleri takip edecek, müdürlük  bünyesinde iç mekan ve dış mekan etkinlik projeleri geliştirecek, müdürlüğün iş ve etkinliklerinin potansiyellerinin arttırılmasını sağlayacak bir çalışma ekibidir. Kültür ve Sosyal işler Müdürü ve Müdür Yardımcısına bağlı olarak çalışır.

 • Kültür sanat kenti olan Kadıköy’de sosyokültürel potansiyeli harekete geçirmek, daha etkin ve yaygın bir biçimde tiyatro, konser, söyleşi, panel, dans gösterisi, sinema gösterimi, festival, sempozyum, konferans, atölye çalışmaları şeklinde düzenli olarak etkinlikler gerçekleştirilmek, geleneksel sanat ve kültür etkinlikleri düzenlemek,
 • Halk kültürünün gelişimine yönelik çalışmaları ile Kadıköy halkının geçmişten günümüze sahip olduğu ve taşıdığı sosyal, zirai, ekonomik, maddi ve manevi kültürel değerleri ve coğrafi zenginliklerini ortaya koymak
 • Kadıköy ilçesi sınırları içinde yer alan kültür ve tarih mirası olan tarihi eser çevreleri, ören yeri, coğrafi zenginlikler ve sit alanlarına ilişkin araştırmaları yapmak ve bu doğrultuda araştırmacılarla işbirlikleri sağlamak. Bu alanlara yönelik, tanıtıcı broşür, araştırma kitapları, dergi vs… yayınlar hazırlamak, çoğaltmak ve dağıtımını sağlamak. Belirlenecek konularla ilgili sempozyum, etkinlik ve çalıştaylar düzenlemek
 • İlçenin sahip olduğu tarihi eser ve kültür varlıklarının envanterini oluşturma işi ile birlikte sözlü tarih yönteminin yanı sıra tarih ve turizm ile ilgili kurumlardan, yazılı, sözlü kaynaklardan bilgi ve veri toplamak
 • Kadıköy Belediyesi’ne bağlı müdürlükler ile işbirlikleri yapılarak, Kadıköy için günümüze kadar kültür, eğitim tarih ve turizm alanlarında yürütülmüş çalışma, rapor, araştırma vs. toplanması ile bir kent belleği merkezi oluşturulması.
 • Sosyal, kültürel işbirliği amacıyla ulusal ve uluslararası düzeyde festival, organizasyon ve etkinlikler düzenlemek.
 • Kadıköy de yaşayan tüm sosyal katmanlarla sosyal, kültürel ve eğitimsel işbirliği yapılmasını sağlamak
 • Kadıköylü sanatçılar ve kurumlarla dünya sanatçıları ve kurumları arasında ilişkiler geliştirmek, işbirliği ortamları yaratmak

 

 

Kurumsal Koordinasyon Ekibi

 

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün,  dış hizmet birimleri ile arasındaki koordinasyonunu sağlayacak, dış hizmet birimlerinin lojistik, operasyon ve organizasyon ihtiyaçlarını takip edecek, giderilmesini sağlayacak bir çalışma ekibidir. Kültür ve Sosyal işler Müdürü ve Müdür Yardımcısına bağlı olarak çalışır.

 

Dış hizmet birimleri ile sorumlu kılınmış ekip personel;

 • İlgili birimin idari ihtiyaçlarını, lojistik taleplerini takip etmek, raporlamak
 • Birimin düzenlediği organizasyonlar ile müdürlüğün irtibatını ve senkronunu sağlamak
 • Periyodik toplantılar düzenleyerek, gündeme alınmış konularda müdürlüğe raporlar sunmak
 • Birimlerin basın, iletişim ve organizasyon anlamındaki ihtiyaçlarının takibi ve koordinasyonunu yapmak
 • Birimlerin ihtiyaçları doğrultusunda diğer müdürlükleri ilgilendiren konularda birim ve ilgili müdürlük arasında koordinasyon yapmak
 • Birimlerin içerik, işleyiş ve planlamaları hakkında bilgi sahibi olur, bu konularda müdürlük ile senkron sağlar.
 • Birimlerin web sitelerinin takibi, içeriklerin girişinin denetlenmesi,  teknik sorunların çözümünün takibi

 

 

 

Kültür Ve Sosyal İşler Müdürü
Prof. Dr. Simten GÜNDEŞ
E-Posta Adresi: simten.gundes@kadikoy.bel.tr
İletişim Numarası: (0216) 542 50 45
Sayfayı Paylaş
Kapat

Aykurt Nuhoğlu

Kadıköy Belediye Başkanı